Haberler

15 Temmuz, Uşak'ta İlk Geceki Ruhla Anıldı

828
16-07-2019

FETÖ’nün hain darbe girişiminin 3. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlik Uşak Belediyesi önünden Milli Birlik Yürüyüşü ile başladı. Metrelerce uzunlukta Türk Bayrağının açıldığı kortej, İsmetpaşa Caddesi üzerinden 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na kadar sürdü.


Mehter takımı eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda, Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi ortaklığında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin, mehteran gösterisinin, şiirlerin, duaların ve kahramanlık türkülerinin yer aldığı programa Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun hazırladığı özel gösteri damga vurdu. 15 Temmuz’da Marmaris’te şehit düşen Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Mehmet Çetin’in çocukluk yıllarından şehit olduğu 15 Temmuz gecesine uzanan film ve tiyatro gösterisi izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Gösteri esnasında Şehit polis memuru Mehmet Çetin’in babası Hüseyin Çetin’in de duygu dolu anlar yaşadığı görüldü.

Ayrıca, programa katılan binlerce Uşaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Töreni'nde yaptığı konuşmayı canlı yayınla izledi. Hain darbe girişiminin 3. yılında da ilk günkü gibi birlik ve beraberlik mesajı verdi.

“15 TEMMUZ TARİHE DÜŞÜLEN ŞANLI BİR NOTTUR”

Programda bir konuşma yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Türkiye üzerinde farklı konularla ve farklı maşalarla çeşitli oyunlar oynandığına işaret etti. “Bu ülke yüzyıllardır kalkınmamızı, büyümemizi istemeyenler tarafından birçok kez operasyonlara maruz kaldı.” diyen Başkan Çakın, “Bizi bölmek için her türlü oyunu oynadılar. Bunu bazen Türk-Kürt ayrımı söylemlerini ortaya atarak, bazen Alevi-Sünni kutuplaşması çıkartmaya çalışarak, bazen de sağcı-solcu diye halkı birbirine düşürerek, iç savaş çıkartmak umuduyla yaptılar. Fakat unuttukları bir şey vardı, Türkü Kürdü, Alevisi Sünnisi, Lazı Çerkezi, bizler 1000 yıllık şanlı bir tarihin mirasçılarıyız. Vatan söz konusu olunca kenetlenip, darbeye karşı darbe yapabilen tek milletiz.” dedi.

BAŞKAN ÇAKIN: MİLLETİMİZ VATANINA, BAYRAĞINA, NAMUSUNA SAHİP ÇIKMIŞTIR

Türk milletinin vatan sevgisinin, 15 Temmuz gecesi bir kez daha tüm dünyaya gösterildiğini vurgulayan Başkan Çakın şöyle devam etti:

“15 Temmuz 2016’da Ülkemiz, milletimize ve demokrasimize alçakça kast eden kanlı bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Devletimizin en stratejik noktalarını ele geçirmeye çalışan, ağır silahlarla bu milleti sindirip korkutabileceğini ve akabinde milli iradeyi teslim alabileceğini sanan hain FETÖ, dünya’da eşi benzeri olmayan bir direnişle karşılaşmıştır ve milletimiz, vatanına, bayrağına, namusuna sahip çıkmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Halkımızı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum’ çağrısıyla, ‘Çanakkale Ruhu’yla kenetlenmiştir. 7’den 70’e o gece sokaklara akın edip vatanımıza, demokrasimize sahip çıktık. Tankların, silahların karşısında dimdik duranları gördük.  81 ilin tamamında, günlerce süren demokrasi nöbetleri ile tarihe şanlı bir diriliş notu düştük. Hiçbir karanlık yapı ve bu vatan üzerinde oyun oynamayı düşünen kirli zihniyet unutmamalıdır ki, bizler, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı, bağımsızlığımızı her koşulda savunmaya hazırız. Bu uğurda canımızı vermekten asla çekinmeyiz. Çünkü biz, vatanı, bayrağı uğruna şehadeti şeref sayan bir milletiz.”

“15 TEMMUZ KALEMLE DEĞİL, KANLA YAZILAN BİR DESTANDIR”

15 Temmuz’un, dünya tarihine işlendiğini kaydeden Çakın, “15 Temmuz bu milletin, kalemle değil canıyla ve kanıyla yazdığı bir destan olarak işlenmiştir. 15 Temmuz, Türkiye düşmanlarını bir kez daha titreten, hainlere dur deyişin ismidir. 15 Temmuz, ülkemize örülmeye çalışılan esaret duvarının yıkılışı, esaretten zafere şanlı bir diriliştir. Hiçbir kirli oyunun bu topraklarda hedefine ulaşamayacağının en net mesajı, en keskin işaretidir. Bizler, rehavete kapılmadan, tüm küresel oyunlara ve operasyonlara rağmen milli benliğimize güç katarak, güçlü yarınlarımızı inanç ve kararlılıkla inşa edeceğiz. Çalışacağız, üreteceğiz, büyük ve güçlü vatanımızı, bayrağımızı, temellerinden kopmadan yükseltmeye devam edeceğiz. 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkan aziz Milletimizi ve Uşak’lı hemşehrilerimi saygıyla selamlıyorum.” açıklamalarında bulundu.

VALİ KOCABIYIK: “15 TEMMUZ DEMOKRASİNİN, HUKUK DEVLETİNİN, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN ZAFERİDİR”

Başkan Mehmet Çakın’ın ardından alanda bulunan vatandaşlara seslenen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 15 Temmuz’un Türkiye’nin geleceğine sahip çıkış olduğunu söyledi. Türk Milleti’nin, namlusunu halka çeviren tanklara selam durmayarak, kadınıyla erkeğiyle bağımsızlığa göz dikenlerin önünde bedenini siper ettiğini vurgulayan Vali Kocabıyık, “15 Temmuz, tıpkı Çanakkale ve Milli Mücadele gibi Türk Milletini yok saymaya çalışan dâhili bedhahlara ve onların akıl hocaları olan dış güçlere, tüm devlet geleneklerini çiğneyerek oluşturdukları gizli ajandayla devlet yönetimini ele geçirmeye çalışan FETÖ’ye kararlı ve sert duruşla gerekli cevabın verildiği önemli bir tarihtir.” dedi.

Kocabıyık, “Ülkemiz, 15 Temmuz 2016’da bayrağımıza, bağımsızlığımıza, milli birliğimize ve demokrasimize karşı yapılmış hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Milli birliğimizi bozarak, demokrasimizi ortadan kaldırmak suretiyle ülkemizi dış güçlere karşı savunmasız hale getirme teşebbüsüne karşı büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla mukavemet göstererek onları akamete uğratan tüm Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyor, cesaretleri ve özverileri için Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Uşak İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, 15 Temmuz şehidi Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Mehmet Çetin'in babası Hüseyin Çetin, protokol üyeleri ve binlerce Uşaklı yer aldı.

 Program okunan salalarla sona erdi.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Hatice Tilki Durmuş Tilki EGE BÖLGESİ'NİN İLK DİYABETLE YAŞAM MERKEZİ UŞAK'TA Hanife Yeşilkuşak Zekiye Yeşilkaya UŞAK BELEDİYESİNİN İLK KÜLTÜR YAYINI GÖRÜCÜYE ÇIKTI KUM VOLEYBOLU TURNUVASI NEFES KESEN İLK MAÇLA BAŞLADI 15 TEMMUZ DESTANI UŞAK MEYDANINDA ANILDI BAŞKAN ÇAKIN'DAN 15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ MESAJI YAZ OKULUNDA İLK ZİL ÇALDI
15 temmuz Uşak’ta İlk Geceki Ruhla Anıldı