Haberler

Jeotermal, Zengin Ailesine Umut Oldu

2048
25-08-2014

Jeotermal, Zengin Ailesine Umut Oldu

Uşak Belediyesi Kayaağıl Jeotermal Tesisleri hastalıklara şifa olmaya devam ediyor. Daha önce birçok vatandaş rahatsızlıkları nedeni ile merkeze gelip tedavilerine destek sağlarken, merkeze gelen bir vatandaş daha hastalığının tedavisinde büyük ilerleme kaydettiğini bildirdi. Buna göre halk arasında "Fil Hastalığı" olarak bilinen Lenfödem hastası Hatice Zengin (50) termal tedaviyle bir haftada 30 kilo verdiğini iddia etti. İki yıl önce oğlunu askere gönderirken geçirdiği rahatsızlık nedeni ile travma yaşayan ve bu travmaya bağlı olarak hastalığa yakalanan Zengin yürüyemeyecek durumda geldiği merkezde yürümeye başladı. Tesisin birçok hastane geçtikten sonra son çara olarak başvurduğu bir yer olduğunu kaydeden Zengin, bir hafta içinde netice almanın mutluluğunu yaşadığını anlattı. Hastalığa yakalandığı 2 yıl içinde çok zor günler yaşadığını belirten Zengin, " Yaşadığım bir travma hayatımı tamamen değiştirdi. İki yıl gibi bir sürede 85 kilogramdan 205 kilograma kadar çıktık. Özellikle bel altında bacaklarımda şişmeler oldu. Birçok hastanede şifa aradım. Bacaklarımın kesileceğini bile söylediler. Son olarak geldiğim tesis bana büyük umut oldu” dedi. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Hatice Zengin’in eşi Ahmet Zengin ise Uşak’ta tedavinin bu aşamaya gelmesinin ailelerinde büyük umudun doğmasına neden olduğunu ifade etti. Eşinin rahatsızlığının kendilerini çok olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ahmet Zengin şunları söyledi: " Eşimin rahatsızlığı nedeni ile ailemiz büyük üzüntü içindeydi. Eski günlerine dönmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdık. Fakat bir türlü istediğimiz gibi işler yolunda gitmedi. Gittiğimiz her kapından olumsuzluk ile döndükten sonra karşılaştığımız bu durum bizlere umut oldu. bu nedenle sürekli tesise giderek tedaviye devam etmek istiyorum”. Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise tesisin günden güne popülaritesinin arttığını belirterek, suyun kalitesi nedeni ile ziyaretçi akınına uğradıklarını dile getirdi. İyi bir tanıtım çalışması ile Uşak’ı termal cennet yapmak istediklerini vurgulayan Cahan, " Biz belediye olarak jeotermal tesisimizin en iyi noktalara gelmesi için çaba vermekteyiz. Tesisimiz akılcı projeler ile daha iyi konuma gelecek. Görevde olduğumuzu süre içinde jeotermal suyumuzun tedavi edici özelliği göz mnünde bulundurarak jeotermal tedavi merkezi de açmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu

Umut oldu

Uşak Kayaağıl Jeotermal tesislerinin kendileri için bir umut kapısı olduğunu aktaran Lenfödem Hastası Hatice Zengin, " İki çocuk sahibiyim. Çocuklarımdan birisini askere uğurlarken geçirdiğim travma sonucunda bugün bu hallere geldim. İki yıl önce normal kilodayken şimdi çok yüksek kilolara çıktım. 205 kilo gibi bir kiloya ulaştım. Bu hastalık nedeni ile gitmediğimiz doktor ve hastane kalmadı. Herkes bizim için son derece ümitsiz konuşuyordu. Şişen ve bedenimi kaldırmayan bacaklarımın dahi kesileceğinden bahsediliyordu. Son olarak bir doktora daha gittiğimizde termalden faydalanabileceğimizi bize söyledi. Bizde ilimizde yer alan Kayaağıl Jeotermal Tesisine gittik. Tesiste kaldığımız 5 gün içinde gerek sudan içerek, gerekse suyun içinde kalarak tedavi aradım. En son tartıya çıktığımda 175 kilo olduğumu gördüm. Koltuk değnekleri ile geldiğim tesiste yürüdüğümü gördüm. Bu nedenle çok mutluyum. Bizlere kapılarını açan Başkanımız Nurullah Cahan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Tedaviye devam edeceğiz

Hastalıklarında gördükleri iyileşmein ardından tedaviyi sürdüreceklerini kaydeden Ahmet Zengin, " Eşimin rahatsızlığı ile tüm aile olarak yıkıldık. Eski günlerimize tekrar dönmek adına ne gerekiyorsa yaptık. Eşim için ailemiz ile çalmadığımız kapı bırakmadık. Hep aldığımız olumsuz cevaplar bizi yıktı. Son çare olarak gördüğümüz yerde Allah’ın izni ile önemli gelişmeler yaşadık.şimdi eşim rahatça yürümeye başladı. Ayrıca kilolarını da vermeye başladı. Bu nedenle bundan sonraki süreçte de tedaviye devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte hastalığın daha iyi konumlara gelmesini temenni ediyoruz. Umarız kısa sürede kilolarını verir ve yaşanılan acılar biter” dedi.

Hedefimiz tesisi daha da ileriye götürmek

Jeotermal tesislerin en iyi noktalara gelmesi için çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Belediye Başkanı Nurullah Cahan, " Tesislerimizin gelişmesi ve jeotermal bir kent olmamız yönünde lokomotif olmak için çalışmalarımız devam ediyor. Tesislerimize gelen hastalardan olumlu tepkilerin gelmesi bizleri mutlu ediyor. biz sularımızdan daha çok insan faydalansın diye apart yapmakla birlikte tesisleşme açısından güzel çalışmalar yapacağız. Bugün bir hastanın daha sulardan yana mutlu olması bizleri de sevindirdi. Hatice Zengin isimli teyzemiz iyileşmeye başlamış. Biz bundan soraki süreçte kendilerini takip edeceğiz. Hastalığın iyileşmesinde termal suyun Fil Hastalığı'na iyi geldiği kanaatine ulaşabilirsek pek çok kişi için faydalı bir iş yapılmış olur. Şimdi bunu söylemek mümkün değil. Hatice teyzemiz tedavisine devam ettiği sürece bizde sonuçlarını paylaşırız. Belediye olarak suyumuzun daha faydalı kullanılması adına projelerimiz de olacak. bu nedenle görevde olduğumuz sürede jeotermal sağlık merkezini açmak istiyoruz”dedi.

 

Lenfödem (Fil Hastalığı)

Halk arasında Fil Hastalığı olarak bilinen lenfödem lenfatik sistemdeki bozukluktan dolayı dokulardaki lenf sıvısının boşaltılamaması sonucu dokularda birikmesi nedeniyle, ilgili vücut bölgesinin şişmesidir. Bu durum daha çok gövdenin de etkilenimiyle , kollar ve bacaklarda nadiren de genital bölgede ve kafa da görülen hastalık nedeniyle kişi birden kilo almaya başlar. Bayanlarda daha sık görülür ve genelde bacaklarda ortaya çıkan hastalık nedeniyle kişi zaman zaman 400-500 kiloya ulaşabilir.


0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Uşak'ın ilk motomezatı renkli görüntülere sahne oldu Süleyman Zengin UŞAK RENKLİ BİR 19 MAYIS ETKİNLİĞİNE SAHNE OLDU UŞAK BELEDİYESİ 4. TİYATRO FESTİVALİ'NE KATILACAK EKİPLER BELLİ OLDU Uşak Belediyesi 5. Geleneksel Atlı Cirit Turnuvası'nda Kazanan Belli Oldu Uşak Belediyesi Geleceğe Yapılan Yatırıma Destek Oldu Gediz Kurtçam Köyünden Ali Zengin CUMHURİYET TENİS TURNUVASI'NIN KAZANANLARI BELLİ OLDU AB'NİN FİNANSÖR, UŞAK BELEDİYESİ'NİN KOORDİNATÖR OLDUĞU PROJENİN TOPLANTISI İRLANDA'DA YAPILACAK Umut Özbey