Haberler

BAŞKAN ÇAKIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

522
7-12-2020

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Uşak’ta engelli vatandaşlara yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Covid-19 salgını nedeniyle internet ortamında online olarak gerçekleşen görüşmeye, engelli bireyleri temsil etmek üzere faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Günün anlam ve önemine değinilen görüşmede engelsiz bir Uşak için elbirliğiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Çakın, Belediye olarak Uşak’ta yaşayan engelli bireylerin taleplerini bildiklerini ve terine getirilmesi için kesintisiz çalıştıklarını kaydetti. Engelli bireylere toplumsal yaşamda eşit şartlar sağlanması adına tüm kadro olarak mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Mehmet Çakın, şehrin fiziki tasarımının engelli vatandaşların ulaşımını kolaylaştıracak şekilde yapılmasını hedeflediklerini aktardı.

YASAK FIRSATA DÖNÜŞÜYOR

Başkan Çakın, yaz boyunca ekiplerin kaldırımları ve rampaları engelli vatandaşlara uygun şekilde dizayn ettiğini, pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu şu günlerde de bu tip iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Uşak Belediyesi olarak dezavantajların ortadan kaldırılmasına yönelik hedeflere önem verdiklerini anlatan Başkan Çakın, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara talepleri doğrultusunda tekerlekli sandalye temin ettiklerini, çeşitli projelerle onların hayata entegre edilmesinin amaçlandığını ifade etti. Çakın, şehrimizin çeşitli noktalarında çok yakında hizmete girecek olan akülü şarj istasyonları sayesinde, engelli bireylerin akülü araçlarını bu istasyonlarda ücretsiz olarak şarj edebileceklerini kaydetti.

Bununla birlikte çok yakında hizmete girecek olan ücretsiz elektrikli sandalye bakım tamir ve onarım hizmetinin müjdesini veren Çakın, “Bir yandan engelsiz yaşam aracımızla engelli bireylerimizin hastaneye ulaşımı noktasında destek sağlıyoruz, bir yandan da Atlı Spor Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’mizde engelli çocuklarımıza hippoterapi hizmeti veriyoruz.” dedi.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın şöyle devam etti:

“Bununla birlikte görme engelli bireylerimiz için bir sesli kent rehberi hazırladık. Bu sayede bu vatandaşlarımızın şehrimizi dinleyerek keşfetmesine, hayal dünyalarında güzel şehrimizi canlandırmalarına olanak sağladık. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarına dokunabilmek bizim için çok önemli. İşitme engelli vatandaşlarımızın aile içi iletişimini sağlamak için görüntülü konuşabilecekleri akıllı saatler temin ettik ve kendilerine teslim ettik. Ayrıca işitme engelli ebeveynlerimizin en büyük sorunu olan çocuk takip sistemini akıllı telsizler aracılığıyla çözdük. Bu sayede çocuklarının başından ayrılamayan kıymetli ailelerimiz hem özgürleşmiş oldu, hem de telsizlerin titreşim özelliği sayesinde bebeklerinin ağladığından haberdar olmaya başladılar”

Sivil toplum Kuruluşu temsilcilerinin öneri ve taleplerinin de değerlendirildiği video konferansta ayrıca, daha önce Uşak Belediyesi ve İşitme Engelliler Derneği arasında imzalanan protokol ile İşkur bünyesinde verilecek eğitimler sonrası işitme engelli vatandaşların Uşak Belediyesi tesislerinde istihdam edilmesine yönelik detaylar da görüşüldü. Pandemi dolayısıyla askıya alınan projenin pandemi kısıtlamaları sonrası ivedilikle hayata geçirilmesi planlandı.

Son olarak görüşmelerin bundan sonra üç ayda bir yapılması, engelli vatandaşların sosyal yaşamının kolaylaştırılması ve daha rahat koşullarda yaşaması adına istişareler yapılması için, Belediye ve STK temsilcilerinin karşılıklı öneri ve görüş paylaşımında bulunması kararlaştırıldı.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Belediye Başkanımız Mehmet Çakın'dan Kurban Bayramı Mesajı BAŞKAN ÇAKIN'DAN 15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ MESAJI Başkan Çakın'dan 19 Mayıs Mesajı BAŞKAN ÇAKIN'DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI Başkan Mehmet Çakın'dan 23 Nisan Mesajı Başkan Mehmet Çakın'dan Berat Kandili Mesajı Uşak Belediye Başkanlığı Teşkilat Yönetmeliği BAŞKAN ÇAKIN'DAN BÜYÜKLERİMİZE ANLAMLI MEKTUP Başkan Mehmet Çakın'dan Çanakkale Zaferi Mesajı BAŞKAN ÇAKIN'DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI
uşak uşak belediyesi engelliler günü mehmet çakın telekonferans