Haberler

BAŞKAN ÇAKIN VATANDAŞI BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

2020
23-04-2020

Geçtiğimiz günlerde Uşak Belediyesi Sosyal Medya hesapları üzerinden yayınlanan ve yerel basın kuruluşlarının da naklen verdiği ortak yayınla Uşak’taki basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Çakın yeniden kamera karşısına geçti. Çakın gündemi değerlendirerek merak edilen konuları aydınlattı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan sağlık tedbirleri hakkında, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği canlı yayın ile basın mensuplarının sorularını yanıtlayan, Uşak genelinde yürütülen ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Çakın bu geleneğini bozmadı.

Çakın, Uşak Belediyesi’nin kentsel dönüşüm alanına taşınmasından 3. Sanayi Sitesi’nin ve yeni stadyumun son durumuna kadar birçok konuyu aydınlattı, gündemi değerlendirdi.
Uşak Belediyesi’nin vatandaşla diyalog takdir topladı
Salgının ülkemizde görülmeye başlandığı günden itibaren başarılı çalışmalarıyla göz dolduran ve birçok alanda çalışmalarını aralıksız sürdüren Uşak Belediyesi, aynı zamanda halkla kurduğu güçlü bağ ile de dikkat çekmeye devam ediyor.

Şeffaflık ilkesi gereği yapılan ve yapılacak tüm çalışmalardan haberdar edilen Uşak halkı, taleplerini belediyeye kolayca iletebiliyor ve hızlı geri dönüşlerle sorunlarına yanıt buluyor. Gerçekleştirilen canlı yayınla bir kez daha merak edilenleri yanıtlayan Çakın, yaklaşık iki saat boyunca, Koronavirüs (Covid-19) sağlık tedbirlerinde Uşak Belediyesi olarak hangi aşamada olduklarını aktardı. Başkan Çakın, program süresince 3. Sanayi Sitesi’nden yeni stattaki son duruma, belediye hizmet binasının kentsel dönüşüm alanına taşınmasından korona sürecine kadar birçok önemli konuda gelen soruları yanıtladı, önemli bilgiler paylaştı.

İşte programda konuşulanlardan satır başları:

Uşak’ta mesai yoğun, kurumlar arası bağ güçlü
- Bu işin ciddiyetinin ilk farkına varan ülkelerden birisi Türkiye oldu. Ve virüs henüz ülkemizde görülmeden her anlamda gerekli tedbirler alınmaya başlamıştı. Uşak’ta da Valiliğimizin öncülüğünde oluşturulan İl Hıfzıssıhha Kurulu ile hızlı bir şekilde aksiyon alındı. Gerçekten şunun altını çizerek vurgulamak istiyorum, Uşak’ta tüm kurumlarımız arasında tam bir koordinasyon var ve bu işi büyük bir özveriyle yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını öncelik sayarak tüm gereksinimlerini gidermek üzere topyekun bir mücadele ve gayret içerisindeyiz. Bir yandan tedbirler alınırken, diğer taraftan da denetimler gerçekleştiriyoruz. Tüm ekiplerimizle sahadayız.

Marketler Denetim Altında
- Marketler ve gıda işletmeleriyle alakalı olarak Belediye kanunumuzun vermiş olduğu sorumluluklar yerine getiriliyor. Bunun yanında Hıfzıssıhha Kurulu’nda alınan kararlar gereğince Uşak Belediyesi Zabıta Ekiplerimiz yoğun bir şekilde marketlerde denetimlerini gerçekleştiriyor. Özellikle genelgede yer almış olan; toplam büyüklüğün 10’da 1’i alan kadar kişi sayısının belirlenmesi ve marketlere fazla insan alınmaması, içeriye girecek olan müşterilerin maske kullanımı, meyve ve sebzelerin elle seçilmemesi gibi hususların yanında fahiş fiyat uygulamalarına yönelik denetimler gerçekleştiriyoruz. Fiziksel mesafenin korunmasına yönelik uyarılarda bulunuyor alınması gereken tedbirleri anlatıyoruz. Esnafımızın ve vatandaşımızın bu konularda oldukça bilinçli olduğunu ifade etmek gerekir.

Fiyat Artışlarına Af Yok
Ortak çağrı hattı olan 112’den ve belediyemize ait 153 üzerinden vatandaşlarımız fahiş fiyat artışlarını bildirebilir. Ayrıca bu konu için 154 ve 156’yı da arayabilirler. Bu noktada gelen şikayetleri bizler titizlikle takip ediyoruz. Böyle bir dönemde, halkımızın yaşadığı sıkıntılar üzerinden fırsatçılık yapmaya çalışanlara Uşak’ta çok ciddi cezalandırmalar kesildi ve kesilmeye devam edecektir. Kurala uymayanlara 3 bin TL ceza kesiliyor ve ben böyle bir dönemde işletmelerimizin daha hassas olmalarını diliyorum. Ben inanıyorum ki biz şimdiye kadar birçok sıkıntının üstesinden nasıl birlik içinde geldiysek bu sıkıntıları da aynı dayanışma ruhu ile geride bırakacağız.

Günlük Maske Üretim Sayısı 5 Bine Çıkartıldı
Bu süreç öncesinde bilindiği üzere belediyemiz bünyesinde çeşitli kurslar verilmekteydi. Bunlardan bir tanesi de dikiş nakış kursuydu. Şimdiyse buradaki kıymetli hocalarımızla ve öğrencilerimizle, hem çalışanlarımızın hem de vatandaşlarımızın maske ihtiyacını karşılamak için bir çalışma başlatmıştık. Bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışmalar da meyvelerini veriyor. Bugün Uşak Belediyemiz bünyesinde günlük 5 binin üzerinde maske üretimi gerçekleştiriyoruz. Burada Valiliğimizle ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli bir biçimde çalışıyoruz. Kendileriyle birlikte bir taraftan kumaşların kesim ve kalıp işlemi gerçekleştirilirken diğer taraftan da dikimini gerçekleştiriyoruz. Hem belediye personelimize hem pazar esnafımıza hem de otobüs şoförlerimize günlük olarak dağıtım yapıyoruz. Bunun yanında mahalle muhtarlarımıza, sağlık ocağına gelen vatandaşlarımızı geri döndürmemek adına oralara ve diğer kurum kuruluşlarımızdan gelen talepleri karşılamaya gayret ediyoruz. Günlük kapasitemiz arttıkça maskelerin dağıtımını arttırmayı hedefliyoruz.

Ramazan Ayı Nasıl Geçecek?
Maalesef bu Kovid-19 gündemi nedeniyle toplu yapılan Ramazan etkinliklerimizde kısıtlamalara gitmek zorunda kaldık. Ama inanıyorum ki bizler yine de bu ayı evlerimizde ailelerimizle yapacağımız iftarlarla, kılacağımız teravihlerle güzelleştireceğiz. Yine gerek belediyemizin gerekse bakanlıklarımızın çeşitli kanallarla, özellikle de online olarak yapacağı yayınlarla bu ayı dolu dolu geçireceğimize inanıyorum.

Ramazan’a özel sıcak yemek dağıtılacak
Biliyorsunuz geçtiğimiz sene biz Ramazan Ayı içerisinde ihtiyaç sahibi ailelerimize sıcak yemek ulaştırıyorduk. Bu yıl da ihtiyaç sahibi hanelerimize sıcak yemek dağıtımımız devam edecek. Yemeklerimizi ekiplerimiz vasıtası ile evlerine götüreceğiz.

Uşak Belediyesi’nin bir kuruş dahi toplamamıştır
Uşak Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde, halkımıza, gerek gıda temini ve gerekse maddi konularda şimdiye kadar imkânlarımız ölçüşünde yardımlarda bulunduk. Bu bizim süregelen faaliyetlerimiz içerisinde. Ama bunun yanında aşevi ile yapmış olduğumuz bir çalışmamız var. Burada kamuoyundaki bir yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum. Sanki Uşak Belediyesi bir kampanya yapıyormuş gibi bir algı olduğu bilgisi geldi bize. Biz Uşak Belediyesi olarak bir yardım veya bağış toplama kampanyası yapmadık yapmayacağız da. Zaten Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Biz Bize Yeteriz Türkiye kampanyası var ve zaten buna bizler de destek veriyoruz. Bizim yaptığımız Uşak’taki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın uzun yıllardır yanında olan Uşşak Aşevi’nin yapmış olduğu yardım faaliyetlerindeki gıda paketlerini Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte vatandaşlarımıza ulaştırmak oldu. Uşak Belediyesi bugüne kadar bir yardım kampanyası düzenleyerek, Uşak Belediyesi hesaplarına bir kuruş dahi para toplamamıştır. Bunun altını çizmek istiyorum.

Belediyeye Yönelik Biriken borçlara taksitlendirme yapılacak mı?
Bizler kanunların bize el verdiği şekilde su faturalarının tahakkuk ettirilmemesiyle alakalı bir çalışma yapmıştık. Vatandaşlarımızın ekonomik güçlerini belediyemize ödeyecekleri faturalardan ziyade temel ihtiyaçlarına harcamaları bizim için esastı. Tabi ki bu süreç sonunda bu faturaların ödeme vadeleri gelecekti. Yine meclisimiz açıldığında, bu dönemde biriken su faturalarının taksitlendirilmesi konusunu gündeme getireceğiz. Ben inanıyorum ki tüm meclis üyelerimizin de oy birliği ile gerekli kolaylıkları, taksitlendirmeleri vatandaşlarımıza yapmış olacağız. Bu anlamda kanunun bize sunmuş olduğu tüm imkanları halkımızın ihtiyaçlarını gidermek için onlara kolaylık sağmak için kullanacağız, hiç kimsenin tereddüdü olmasın.

Uşak’ta süreç hizmeti engellemedi
Bir yandan süreç ile ilgili faaliyetlerimizi sürdürürken, diğer taraftan da halkımızın konforu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda özellikle seçim döneminde sözünü vermiş olduğumuz Mehmet Akif ve Fatih Mahallelerimizdeki pazar yerlerinin etraflarının kapatılması ile ilgili bu hafta içerisinde çalışmalarımız yapılmış olacak. Bunun yanı sıra yine hal esnafımızın rahat çalışabilmesi için dükkanlarının önlerinin sundurmasının yapılması çalışmamız da tamamlanmak üzere. 10-15 gün içerisinde burası da tamamlanıp teslim edilecek. Yine biliyorsunuz ki bir süredir TEDAŞ’ın elektrik hatlarını yer altına almak için yürüttüğü çalışmaları ile elektrik direklerinin de kaldırılması süreci devam ediyordu. TEDAŞ’ın çalışmaları büyük oranda tamamlandı ve biz de bu kazılan yerlerin alt yapısı, kaldırım ve asfalt çalışması gibi işlemlerine başladık. İnanıyorum ki TEDAŞ tarafından kazılmış olan bu yerler şehrin çeşitli bölgelerinde devam eden çalışmalar sayesinde yaz döneminde hallolmuş olacak. Bunun yanında uzun zamandır gündemimizde olan, Çınarlı Yol olarak da bildiğimiz ve Malkoçoğlu Okulundan Trafik Müdürlüğüne kadar uzanan yol oldukça kötü durumdaydı. Burada da alt yapı tamamlandı, kısa sürede asfalt dökümüne başlayacağız. Burada ağaçlarımızı koruyacak, ışık ve peyzaj çalışması ile güzel bir görünüm kazandıracağız. Hemen arkasından da eski Gediz Yolu olarak adlandırdığımız Karaağaç Mahallemizdeki yolda ve pırlanta sokakta asfaltlama çalışmaları yapacağız. Tabi ki bunları yaparken öncelikle alt yapıyı hallediyoruz ki yatırımlarımızı tam ve düzgün yapmış olalım. Bu çalışmalarla Uşak’ın önemli sorunlarını büyük oranda halletmiş olacağız ve bunların ardından da Uşak’a değer katacak daha değerli projelere imza atmaya devam edeceğiz.

Belediye Kentsel Dönüşüme Taşınacak Mı?
Bölgede bulunan binalardan birisinde iç tadilat gerçekleştiriyoruz ve en kısa süre içerisinde tamamlanacak. Tadilatın bitmesiyle ilk olarak bazı birimlerimiz buraya taşınacak. Ardından çalışmalarımızın tamamlanmasıyla, bu sene sonuna kadar belediye binamızın tamamen Kentsel Dönüşüm alanına taşımış olmasını hedefliyoruz. Bu sayede devletimizin önemli bir kaynak ayırdığı bu alanda daha iyi bir canlılık sağlanacak. Elbette burayı hareketlendirecek diğer bir unsur da şehir merkezimiz olan İsmetpaşa Caddesi ile alanın birleşimini sağlamak. Bunun için de çalışmalarımız hızla sürüyor.

Projeler ne zaman hayata geçecek

Çocuk Kent Projesi:
Çalışmalarımızı arka planda devam ediyoruz. Kalfa Korusu’nda başlamış olan bir park projesi vardı. Buranın Çocuk Kent Projesi olarak planlanıp faaliyete geçirilmesi için çalışma başlatmıştık ve geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımız burasıyla ilgili bir çalışma sundular. Değerlendirmesini yaparak önümüzdeki süreçte bu parkın da yapımına başlanacak ve kamuoyu ile paylaşacağız.

Tramvay: Burada bizim için esas olan, halkımızın modern ve konforlu bir ulaşım aracı olarak öncelikle şehir içerisindeki TCDD’nin kullanmış olduğu ray hattını uygulamamıza dahil etmek. Bunu şehir için ulaşıma entegre etmeyi istiyoruz. Bu anlamda Ankara-İzmir hızlı tren hattının yapımının hızla devam ettiğini biliyoruz ve bu proje tamamlanınca eski hattın belediyeye devri söz konusu. Bu devir gerçekleştirildiğinde bu hattın şehir içi ulaşıma kullanılması ile ilgili hazırlıklarımızı yapıyoruz. İnşAllah en kısa sürede hızlı tren hattı tamamlandığında biz de bu mevcut hattı söz verdiğimiz gibi raylı sistem olarak şehir içi ulaşımda kullanacağız. Güzergah hali hazırda şu an demiryolunun geçtiği Bölme’den başlayıp Dörtyola kadar gelecek, buradan hastahane, emniyet, adliye, havaalanı gibi halkımızın da yoğun bir şekilde hareket ettiği bölgelere doğru devam edecek.

Çarşamba Pazarı Projesi: Burayla ilişiği olan esnaflarımızla ve esnaf odalarımızla istişare halindeyiz. Burası fiziki yapısı itibariyle bir risk ve tehlike içeriyor. Çarşamba Pazarı Allah muhafaza her an bir kaza ile karşı karşıya olabileceğimizin korkusu içerisinde olduğumuz bir yer haline geldi. Buranın güzel bir proje ile yenilenmesi ve tekrar Uşak’ın hizmetine sunulması için de hazırlık çalışmalarımız devam ediyor.

İnşAllah bizim en öncelikli konumuz, bu ve önümüzdeki sene alt yapı ve yollarla ilgili çalışmaları tamamlamak. Bu zaman diliminde de projelerimizin hazırlıklarını tamamlayıp önümüzdeki sene itibariyle bir bir hayat geçirmeye başlayacağız.

Yine Uşak için son derece önemli olduğuna inandığımız bir proje üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Bu konuyla ilgili olarak meclisimizden bir karar geçirmiştik. Hacıkadem, Karaağaç ve Dikilitaş Mahallelerinin bir kısmını içeren, Anıt Tepe’nin hemen yanı başında bulunan 2 milyon 700 bin metrekarelik alanın kentsel yenileme alanı olarak ilan edilmesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermiştik. Bakanlığımız da bu bölgenin Kentsel Yenileme Projesi olması için Cumhurbaşkanımızın onayına sunmuştu. Sağolsunlar Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayı ile 2 hafta önce resmi gazetede bilgilendirme yapıldı ve bölge Kentsel Yenileme Alanı ilan edildi. Burada Uşak için 700 sosyal konutun yapılacağı bir bölge planlandı. Aynı zamanda bu alanın diğer bölgelerini de çeşitli ticari ve konut alanları olarak planlamasını yapacağız.
Yeni Otogar Çalışmasında Son Durum

Yeni bir otogarın Uşak için ihtiyaç olduğunun bilincindeyiz. Ancak bunun için de Güney Çevre Yolu’nun tamamlanmasını bekliyoruz. Yapılacak olan yeni otogarın çevre yolu üzerinde olması gerektiğine inanıyoruz. Zira, bu yol bittiğinde özellikle ağır vasıta ve otobüslerin şehir içinden değil çevreyolu üzerinden geçeceği düşünüldüğünde otogar için doğru tercihin de bu olacağına inanıyoruz. Birkaç alternatif yer çalışmamız var. Çevre yolumuzun tamamlanma takvimine bağlı olarak zamanı geldiğinde yeni otogarın inşasına başlamış olacağız.

Planlamada köprülü kavşak yok, üst geçit var

Çevre yolunun tamamlanmasıyla ana yol üzerindeki trafiğin son derece düşeceğine inanıyoruz. Bu nedenle son derece maliyetli olan köprülü kavşak gibi bir çalışmanın elzem olmadığı düşüncesindeyiz. Okullarımızın da yer aldığı hastahane bölgesinde bir üst geçidin yapılması ihtiyaç olabilir. Burada da Karayollarımızla görüşmeler gerçekleştirmiştik ve pandeminin ardından bu konuyu yeniden gündemimize alacağız.

Millet Bahçesi Tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanımızın geçtiğimiz yıl Uşak ziyaretinde Kent Park olarak adlandırılan bölgenin Millet Bahçesi olarak tamamlanmasını kararlaştırmıştık. Ciddi bir mesafe kat etmiş durumdayız. Yeni protokollerin sonuna gelindi. Kısa bir süre içerisinde Sayın Bakanlarımızın imzasına sunulacak. Burada hem Millet Bahçesi’nin yeşil alanları hem de daha önceden paylaşmış olduğumuz Valilik binasının taşınması noktasındaki çalışmalar tamamlanacak. Ayrıca Orhan Dengiz Lisesi’nin taşınmasını İnşAllah bu dönem gerçekleştirmiş olacağız. Burada öğretmen evimizin kullanımına bir sosyal tesis olarak devam edilecek. Bir yer altı otoparkı da planlıyoruz. Tüm bunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, TOKİ aracılığıyla gerçekleştirmek için hazırlıklarını tamamladı.

Yeni statta durum ne?

Bizler de yeni stadı arzu ediyoruz. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız seçimlerden önce gerçekleştirdiği ziyaretinde açıklamalarda bulunmuştu. Yeni statla alakalı projelendirme çalışmaları devam ediyor. Ancak hepimizin bildiği üzere, yapımına başlanmamış projelerden ziyade başlayan ve tamamlanması gerek projelere hükümetimiz öncelik tanımış durumda. Bundan dolayı statla alakalı olarak ihale aşamasına geçilmemişti. Ancak vekillerimizle son olarak yaptığımız görüşmede Uşak’a yeni stat konusunun hala gündemde olduğu ve proje çalışmalarının devam ettiği, yatırımların tekrardan hızlanmasıyla Uşak’ta stat yapım sürecine başlayacaklarını ifade ettiler. Bunun yanı sıra Kovid-19 maalesef her şeyi olduğu gibi sporu da etkiledi. Uşaksporumuz çok güzel bir ivme yakalamıştı ve ne yazık ki ligler de tatil edilmek zorunda kaldı. Aşigolarımız hiç endişe etmesin. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra yine Uşakspor fırtına gibi kaldığı yerden devam edecek. Zamanı geldiğinde de yeni stadında Süper Lig yolculuğuna devam edecek.

Başkan Mehmet Çakın, evde kalma çağrısını yinelediği canlı yayında 23 Nisan’ı da kutlayarak çocuklara süreci verimli geçirmeleri çağrısında bulundu. Tüm vatandaşları 21.00’de İstiklal Marşı için balkonlara davet ederek İstiklal Marşı’nın ardından havai fişek gösterisi yapılacağını kaydetti. Gazetecilerin ve vatandaşların sorularını yayınlayan Belediye Başkanı Mehmet Çakın, evde kalma çağrısını yineleyerek kurallara uyulması mesajı verdi. 

0.0
Son Düzenlemeler: 23 Nisan, 2020
İlgili İçerikler: Başkan Çakın 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül Uşak'ın Kurtuluşu Münasebetiyle Mesaj Yayınladı BAŞKAN ÇAKIN'DAN 15 TEMMUZ MESAJI BAŞKAN ÇAKIN'DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI MODAFEST HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR! UŞAK BELEDİYESİ ÜRETEREK TASARRUF EDİYOR BAŞKAN ÇAKIN'DAN 19 MAYIS MESAJI BAŞKAN ÇAKIN'DAN GENÇ KUŞAK'A BAYRAM HEDİYESİ BAŞKAN ÇAKIN'DAN 23 NİSAN MESAJI BAŞKAN ÇAKIN'DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI BAŞKAN ÇAKIN KURAKLIĞA KARŞI TEDBİR İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU
başkan ÇAKIN VATANDAŞI BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR