Haberler

Belediye'nin Dokunuşlarıyla Uşak Halıları Görücüye Çıktı

2048
16-12-2016

Belediye’nin Dokunuşlarıyla Uşak Halıları Görücüye Çıktı

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Atalarımızın yadigarı Uşak Halılarına sahip çıkıyoruz” dedi.

Uşak Belediyesi, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Uşak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen Geleneksel El Halısı Dokuyucu Kursunda emeği geçen bayan kursiyerlere kurs sonu başarı sertifikası verildi. 4,5 ay boyunca kurs gören 20 kursiyer bayan, emekleri karşılığında ücret alarak aile bütçelerine de katkıda bulundu. Uşak Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen sertifika töreninde Tarihi Uşak Halılarının sergi açılışı da yapıldı. Asırlardır motifleri ve kalitesi ile tüm Dünya’ya nam salan Uşak Halıları 1 hafta boyunca Uşak Belediyesi Hizmet Binasında vatandaşlara sergilenecek. Sertifika törenine Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Uzun, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kurslarımız Birer Eğitim Yuvası Oldu

Uşak Halılarının ecdadımızdan birer emanet olduğuna değinen Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “İşkur ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle birlikte organize ettiğimiz kursta 20 tane bayan kursiyerimiz el emeği göz nuru halılarımızı hem dokumayı öğrendiler hem de aile bütçelerine katkıda bulunma imkanı sağladılar. Kurslarımız bu noktada birer eğitim yuvası haline de gelmiş oldu. 15. ve 16. yüzyılın en değerli ve kullanabilir eseri olan Uşak Halısı Avrupa ve Osmanlı saraylarında çokça kullanılmış. Tarihi müzelerde halı denilince akla ilk gelen hep Uşak Halısı olmuştur. Bizlerde ecdadımızdan kalan bu nadide esere en iyi şekilde sahip çıkmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı. 

Tüm Halkımız Davetlidir

Önümüzdeki senede kurs hizmetine devam etmek istediklerini belirten Başkan Cahan,  “Hakiki kök boyası ve orijinal desenleri ile halılarımızı üretiyoruz. Bayanlarımıza bunu öğretmek istiyoruz ki bir el sanatları ve  becerileri olsun, aile bütçelerine de katkı sağlayabilsinler. Dokur evimizde çalışan bayanlarımız Uşak halımızı dokumaya her zaman devam edebilsinler diye inşallah önümüzdeki yılda İşkur ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle ile birlikte yine kurslarımızı açmayı planlıyoruz. Özellikle Uşak Halısını öğrenmek isteyen genç kardeşlerimizin de kurslarımıza katılmalarını tavsiye ediyorum. Emeklerini en güzel şekilde desenlere yansıtan kursiyerlerimize ve personelimize çok teşekkür ediyorum. Halkımızla sergimizi paylaşmak adına 1 hafta boyunca halılarımız burada olacak. Tüm halkımız sergimize davetlidir” açıklamasında bulundu.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Uşak'ın ilk motomezatı renkli görüntülere sahne oldu Uşak Belediyesi'nden Engel Tanımayan Proje UŞAK BELEDİYESİ MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜNDE KULLANILMAK ÜZERE BORDÜR ALIMI DOĞRUDAN TEMİN SONUCU Uşak Merkez'den Ayşe Birgül Uşaklı Gazilere Gaziler Günü Hediyesi Uşak Eşme İlçesinden Sultan Dalkıran Uşak Merkezdan Süleyman Güler Uşak'ta 40 Yıllık Hasret Son Buldu UŞAK BELEDİYESİ'NDEN MAHALLERDE KÖŞE BUCAK TEMİZLİK Uşak Merkez'den Mehmet Sarı
uşak belediyesi nurullah cahan sertifika uşak halısı dokur evi işkur halk eğitim merkezi