Haberler

​Murat Dağı'da yılkı atları koloni halinde görüntülendi

2910
2-02-2016

Murat Dağı'da yılkı atları koloni halinde görüntülendi

Uşak'ta etkili olan kar yağışının ardından Murat Dağı'nın yüksek kesimlerinde yiyecek bulmakta zorlandıkları için dağın eteklerine inen yılkı atları, ilk kez bu kadar büyük bir kolini halinde görüntülendi.

Uşak ve Kütahya sınırında yer alan ve bölgenin en yüksek dağı olan Murat Dağı'nda zirveye yakın düzlüklerde yaşayan ancak bugüne kadar görüntülenemeyen yılkı atları ilk kez objektiflere bu kadar yoğun şekilde yansıdı.

Uşak'ta geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından atların Murat Dağı'nın eteklerine inebileceği değerlendirmesi üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ile AA ekibi, sabahın erken saatlerinde yola çıktı.

Köylülerin birkaç gün önce atları gördüklerini belirttikleri Karakaya mevkisine yaklaşık 5 saat yürüyen ekip, Murat Dağı eteklerine inen yılkı atı kolonisini buldu.

Kar altındaki arazide yiyecek bulmaya çalışan yılkı atları AA ekibi tarafından görüntülenirken, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibi de sayım yaptı.

Yaklaşık 10 kilometrekarelik alanda yiyecek arayan yılkı atları, havanın kararmaya başlamasıyla ormanlık alana doğru ilerledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Müdürü Hüseyin Tekin, Murat Dağı'nın güney bölümündeki yüksek kesimlerde yaşayan yılkı atlarının kar yağışı sonrası dağın eteklerine inerek yiyecek bulmaya çalıştıklarını söyledi.

- Köylüler haklı çıktı

Bölgede yılkı atlarının varlığı ile ilgili köylülerin uzun yıllardır dile getirdikleri iddiaları olduğunu hatırlatan Tekin, üç yıldır kış aylarında bölgede yemleme yaptıklarını aktardı.

Atların ilk kez büyük bir koloni olarak görüldüğünü ifade eden Tekin,  "Zorlu kış şartları nedeniyle atlar birlikte yaşamaya başlamış. Normalde üçerli beşerli gruplar halinde gördüğümüz atlar bu kez 25-30'lu gruba dönüşmüş. Yılkı atlarını ilk kez büyük bir koloni olarak görüntülemenin heyecanını yaşıyoruz" dedi.

Yılkı atlarının yavrularının da bulunduğunu aktaran Tekin, atların düzenli olarak takibinin yapılacağını söyledi

FOTOĞRAFLAR VE HABER AA'YA AİTTİR

0.0
Son Düzenlemeler: 02 ubat, 2016
İlgili İçerikler: Huzurevi sakinlerinden manevi evlatları Başkan Cahan'a Teşekkür Ziyareti Evlatları Terörden Arındırdı, Aileleri Gönül Köprüleri Kurdu ​Murat Bey Uşak Sportif Kaptanla Nikah Tazeledi ​Yüksek Gerilim Hatları Çalışmaları Başladı Uşak'ta Dolmuş Fiyatları 4 Yıl Önceye Çekildi UŞAK BELEDİYESİNE AİT TOPTANCI HALİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ÖZEL GÜVENLİK HİZMET ALIMI
Özel yılkı atları murat dağı aa