Haberler

Uşak Belediyesi İle Kadın Eli Sanata Dönüşüyor

1628
15-03-2018

Uşak Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezinde hayata geçirilen kurslar hem sosyalleşmek isteyen hem de sanatı seven kadınları ağırlıyor. Onlarca kadın kursiyer teknik eğitimlerin ardından yeteneklerini pratiğe dökerek birbirinden güzel eserler ortaya çıkartıyor. 

Uşak Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezi’nde hayata geçirdiği resim, seramik biçimlendirme, giysi kalıp hazırlama ve zihinsel engelliler için dikiş kurslarıyla kadınların ve engelli bireylerin hem ekonomik hem de sosyal gelişimini destekleyen projeler üretmeye devam ediyor. Profesyonel eğitmenler tarafından verilen kurslar ile birbirinden özel seramik ürünler, giysi kalıpları ve tablolar ortaya çıkıyor. Ayrıca, zihinsel engelli bireylere yönelik açılan kurslarla engelli vatandaşlar da sosyal hayata kazandırılıyor, yetenekleri destekleniyor.

Kursiyer Topan: İlkokul Hayalim Burada Gerçekleşti Emekli hemşire Ümran Topan yaklaşık iki yıldır düzenli olarak kursa katıldığını paylaşarak, “Benim hep hayalimdi. İlkokuldan beri resim yapabilmeyi çok istiyordum. Fakat hep yeteneksiz olduğumu düşünürdüm. Kursa başladıktan sonra bunun öğrenilebilir bir şey olduğunu gördüm. Resim yaparken kendimden geçiyorum. Hayatıma değer kattığını hissediyor ve büyük bir keyif alıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Henüz yeni başladığını ancak kurstan oldukça memnun olduğunu dile getiren resim kursiyeri emekli öğretmen Selma Kandemir ise, “Çok güzel resimler yapıyoruz ve ortaya güzel eserler çıkıyor. Başkanımıza ve eşi hanım efendilere bizlere gerçekleştirdikleri ziyaretler için çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Bir tablonun yaklaşık bir buçuk ayın sonunda ortaya çıktığına değindi.

Seramik Biçimlendirme Kursu Eğitmeni Elvan Besrek ise, tüm kursiyerlerin düzenli bir şekilde katılım sağladığını kaydetti. Besrek, “Kendilerinin yaptıkları işi çok sevdiklerini net bir şekilde görebiliyorsunuz. Çamura şekil veriyor, kabartma konusunda özel tekniklerimizi uyguluyoruz. Seramik fırınımızda son işlemleri yapıyoruz. Keyifli bir çalışma ortamımız var. Ayrıca belediyemiz bizim her ihtiyacımızı karşılıyor sağ olsunlar.”diye konuştu. Kurslara yoğun bir ilgi olduğunu paylaştı.

Kursiyer Altınteri: Kursların Daima Devam Etmesini İstiyoruz

Seramik biçimlendirme kursiyeri Dilek Altınteri memnuniyetini sargıdaki elini göstererek anlattı. Altınteri, “Kurslardan o kadar memnunuz ki bu halde bile aksatmak istemiyorum. Gerçekten büyük bir keyifle zaman geçiriyoruz. Çamurla oynamak, bir şeyler ortaya çıkartmak hepimiz için çok zevkli. Özellikle ev hanımı olarak gerçekten verimli bir yer. Kursların daima devam etmesini istiyoruz.” dedi.

Kursları ziyaret eden, kadının hem sosyal hem de ekonomik hayatın içinde olmasına verdiği önemden dolayı kamuoyunda büyük destek gören Başkan Nurullah Cahan ise, “Çamur ve tuvaller kadınlarımızın marifetli elleriyle sanata dönüşüyor. Zihinsel olarak engeli bulunan kardeşlerimizse hem sosyalleşiyor hem keyifli vakit geçiriyor hem de dikiş anlamında kendilerini geliştiriyor. Öte yandan yine kadınlarımız bu kurslarla elbise kalıbı çıkartmayı öğreniyor. Bayanlarımız kendilerini geliştirme anlamında ciddi bir gayret sarf ederken biz de belediye olarak onlara bu imkânı sağlamanın mutluluğunu bir kez daha yaşıyoruz. Ben vakti olan tüm bayanlarımızı kurslarımıza davet ediyorum.” açıklamalarına yer verdi.

Cahan, kadınların mutluluğunu toplumun mutluluğu olarak gördüklerini vurgulayarak, onlar için proje üretmeye ara vermeden devam edeceklerini aktardı

0.0
Son Düzenlemeler: 15 Mart, 2018
İlgili İçerikler: UŞAK'IN GÜRÜLTÜ EYLEM PLANI RAPORU HAZIRLANIYOR Kadın Avaz Dilek Çakın GENÇ KUŞAK'LA KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMIYOR UŞAK BELEDİYESİ'NDEN "FARKINDALIK SÜRPRİZİ" GENÇ KUŞAK'TAN UŞAK'A YEŞİL HAZİNE Uşak Belediye Başkanlığı Teşkilat Yönetmeliği Durkadın Cağfer Cemile Aşcı UŞAK BELEDİYESİ'NDEN UNUTULMAYACAK HEDİYE
uşak uşak belediyesi nurullah cahan sanat kurs kadın eli