Haberler

​Uşak Halılarında Herşey Yolunda

2007
20-04-2015

Uşak Halılarında Herşey Yolunda

Belediye Başkanı Nurullah Cahan Uşak halılarının markalaşması yönünde başlattıkları çalışmalarda önemli mesafeler kat ettiklerini belirtti. Başkan Cahan, “Yeni projelerimiz ve etkin tanıtım atağı ile halılarımızın en iyi yerlerde olmasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Uşak Belediyesi Uşak Halıları için başlattığı çalışmalarda somut adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde, halı talebinde büyük artış gözlenirken, ihtiyacı karşılamak ve halı dokuyanların sayısının artması için yeni dokuyucu kursu açıldı. Kursu bitirenler ise artan talebin karşılanmasının yanında gelecek nesillere Uşak Halılarının öğretilmesi için köprü olacak. Halıların daha iyi anlatılabilmesi için Halı ve Kilim Müzesi’nin geliştirilmesi de hedefler arasına alındı.

Projeler can buluyor

Göreve gelmelerinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Uşak Halılarının hak ettiği noktalarda olması adına olumlu projeler yaptıklarını aktaran Cahan, “Her yönü ile halılarının gelişimi ve ilerlemesini hedef aldık. Bu nedenle çalışmalarımızda netice veren bir yol haritası izliyoruz” ifadesini kullandı. Projelerin meyvelerini aldıklarını aktaran Cahan, “Uşak Halıları konusunda ciddi ve titiz bir çalışma içinde olduk. Bu nedenle durmaksızın proje yaptık. Gerek tanıtım, gerekse ilimizde değerimize sahip çıkılması adına ayağı yere basan çalışmalara imza attık. Halılarımızın yeni nesiller tarafından tanınması, marka olması ve dünyada birçok eve girmesi hedefiyle bir yılda istediğimiz düzeye geldik. Bu aşamada engelli kardeşlerimize de halıları öğrettik. İyi bir tanıtımla birçok talep almaya başladık” dedi.

Uşak Halılarının yoğun talep alması neticesinde dokuyucu sayısının artması için de çaba verdiklerini dile getiren Cahan, yeni dokuyucular ile hedeflerinde daha emin şekilde ilerleyeceklerini belirtti.

Daha da gelişecek

Uşak Halıları adına projelerin devam edeceğini de müjdeleyen Cahan şunları kaydetti: “Halılarımız adına sürekli proje üretmeye devam edeceğiz. Bu projelerimiz ile halılar konusunda ivme yakalayacağız. Tanıtım çalışmaları markalaşma yönünde bizim önceliklerimiz arasında olacak. Bunun yanında vatandaşlarımızın daha çok halı dokuması için etkinliklerimiz olacak. Evlerde de tezgahların olmasını istiyoruz. Halıların ilimizde her eve girmesi ve vatandaşlarımızın bu yolla doğal tanıtım elçisi olmasına dikkat edeceğiz. Halı Müzemizde de halılarımız ile ilgili farklı donelerin olmasına vesile olacağız”.   

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: ​Uşak Merkez Karaağaç mahallesi'nden Ali Efe ​Uşak Merkez İkisaray Mahallesi'nden Müşerref Biber ​Uşak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden duyuru 20/09/2019 ​Uşak İle Ruanda Arasında Ekonomik İşbirliği Görüşmesi Yapıldı ​Uşak Mutlu Kentler Ligi'nde 9'uncu Sırada Yer Aldı ​Uşak'ın Yıldızı Ciritte Parlıyor ​Kuzey Çevre Yolunda Sona Doğru ​Uşak Belediyesi Kurban Bayramı'na Hazır ​Uşak'ın Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı ​Uşak'ın Her Yeri Güzelleşiyor
uşak halıları