Haberler

​Uşak'ın Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

2143
1-09-2016

Uşak’ın Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

Cahan, “Vatanımıza Her Zaman Sahip Çıkacağız”

Belediye Başkanı Nurullah Cahan Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıl dönümü kutlamalarında yaptığı açıklamada, ülke topraklarına ecdadın olduğun gibi sahip çıkacaklarını ve ülkeyi asla hainlere bırakmayacaklarını söyledi

Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü düzenlenen programla kutlandı. Etkinler Uşak Belediyesi Hizmet Binası önünden 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’na kadar süren kortejle başladı. daha sonra alanda Uşak Belediyesi’nce kurulan ve ilk kez sahne alan Uşak Belediyesi Mehteran Takımı Konseri ve Azeri Halk Dansı Topluluğu’nun konseri yapıldı. Etkinliklere Uşak Valisi Ahmet Okur, AK Parti Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve Alim Tunç, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Nedim Selvisu, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Ecdadımız tarihe altın imza atmıştır

Programda açılış konuşmasını Belediye Başkanı Nurullah Cahan yaptı. “Uşaklılar tarihinde düşmana karşı her zaman destansı bir mücadele vermiştir” diyen Cahan, “ 01 Eylül Uşak’ın baharıdır. 01 Eylül al bayrağımızın Uşak semalarında dalgalandığı gündür. 01 Eylül Uşak’ın kahramanlık günüdür. Yine 01 Eylül Uşak’ın vatan aşkının tarihe not düşüldüğü gündür. Ecdadımıza 01 Eylül günü göstermiş olduğu cesaretle düşmanı yurttan kovalayarak bağımsızlığımızı sağlamalarından dolayı şükranlar yad ediyorum. Çocuklarının geleceği için cepheye koşan tüm atalarımızı ise rahmetle yad ediyorum. Düşmanlarımız bu güzel tarihte denize dökülmesi adına Uşak önemli bir rol oynamıştır. Milletimiz bağımsızlığı için adeta kükremiştir” şeklinde konuştu.

Vatanımızı nöbetçileriyiz

Memlekete ve vatana karşı yapılacak her harekete karşı hazır olduklarını ileten Cahan, “Bizlerde aziz ecdadımızın emanetine sahip çıkacağız. Ecdadımızın düşmana çiğnetmediği namusumuzu bizlerde çiğnetemeyeceğiz. Bunun en güzel örneği ise 15 Temmuz 2016 da görüldü. Atalarından aldığı feyzle yaşayan milletimiz FETÖ Terör Örgütü’nü çıplak elleriyle kovdu. Bizler vatanımız için birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceğiz. O hain gecede Uşak olarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nı boş bırakmadık. Bu tür tehlikelere karşı da her zaman hazır olacağız. Bundan sonraki süreçte birlik ve beraberliğimizi daha da artarak devam edeceğini biliyoruz. Bu vesileyle vatanımız için şehit olanlarımızı minnetle yad ediyorum. Vatan için gazi olanlara ise şükranlarımızı arz ediyorum. Rabbimiz bir daha düşman işgalini bu topraklara yaşatmasın” dedi.

Uşaklılar kahramandır.

Uşak’ın kahramanlar şehri olduğuna işaret eden Uşak Valisi Ahmet Okur ise, “Aylardan ağustos günlerden cuma diye başlayan mehter şiirimizde de ifade edildiği gibi Türk tarihimizde ağustos ayının yeri ve önemi çok başkadır. Ağustos ayı bu aziz millete yüce Allahın bir lütfu olarak zaferler ayı olarak bizlere bahş edilmiştir. Ne mutlu ki bu aziz millet tarihin hiçbir döneminde tutsak yaşamamış, her zaman istiklal ve istikbaline sahip olmuştur. İşte başımızı dik tutan bu duruşumuzu bu toprağı bizlere vatan yapan cennet mekan şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Onları rahmet, minnet ve hürmetle yad ediyorum. Bilindiği üzere bizler anadoluya girmeden önce de buraların sahipleri ve sakinleri vardı. Allahın takdiri bu topraklar bize bahşedildi. Öyle güzel öyle bereketli topraklar ki sahip olduğumuz yüzyıllardan bu yana sürekli birilerinin göz diktiği, içeriden ve dışarıdan saldırılara muhatap olduğumuz çok kıymetli bir coğrafyada yaşıyoruz. En son böyle bir ihanet kalkışmasını15 Temmuz’da yaşadık. Ne mutlu ki bu aziz millet vatanını, bağımsızlığını ve ayyıldızlı bayrağı kimseye teslim etmedi, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Dumlupınarda ve Uşak ilimizin kurtuluşunda olduğu gibi, her bir ferdi tek yürek olmuş, tüfeğe, topa, uçağı, bombaya iman dolu göğsüyle kahramanca karşı koymuş, hainlere geçit vermemiştir” dedi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz 2016 Darbe Kalkışması’nı ve Demokrasi Nöbetlerini içeren serginin açılışı gerçekleştirildi.

0.0
Son Düzenlemeler: 01 Eyll, 2016
İlgili İçerikler: Uşak'ta Kurtuluş Haftası Coşkuyla Kutlanacak UŞAK'TA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI Uşak'ta Gaziler Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı 1 Eylül Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Harmandalı Yörükleri 6. Yörük Şenliği Coşkuyla Gerçekleştirildi Şampiyonluğunu ilan eden UTAŞ Uşakspor Coşkuyla Karşılandı 30 Ağustos Zafer Bayramı Yapılan Törenle Kutlandı Uşak Belediyesi 1. Tiyatro Festivali Çoşkuyla Başladı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bir Dizi Etkinlikle Kutlandı ​Başkan Cahan'dan Uşak'ın Kurtuluşu Mesajı
uşak belediyesi nurullah cahan kutlama Uşak'ın kurtuluşu 94. yıl coşku