Haberler

Büyük Taarruzun Süvari Birliği 95 Yıl Sonra Yeniden Uşak'ta

1343
2-09-2017

Büyük Taarruzun Süvari Birliği 95 Yıl Sonra Yeniden Uşak’ta

Uşak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 95. yıl dönümünde şehrimize gelen “Büyük Taarruz Atlı Birlik” ekibi Uşak Belediye Başkanımız Nurullah Cahan’a Türk Bayrağı teslim etti.

Kurtuluş Savaşı esnasında savaşın kaderini değiştiren süvari birliklerini temsilen 26 Ağustos’ta Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinden yola çıkan ve tamamı sivillerden oluşan 10 Süvari 6 günlük yolculuğun ardından Uşak’ta Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve şehrimizde kurulu bulunan Atlı Cirit Spor Kulüpleri tarafından karşılandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın uhdesinde gerçekleştirilen proje kapsamında temsili 10 süvari Kurtuluş savaşı sırasında Atlı Süvari Birlikleri’nin izlediği güzergahı Afyon Şuhut'tan başlayıp 14 gün boyunca at üzerinde takip ederek 9 Eylül'de düşmanın denize döküldüğü kent olan İzmir’e ulaşacak

Karşılamada bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü. Afyonkarahisar’dan gelen ve taarruzdaki atlı birlikleri temsil eden kardeşlerimizi Uşaklı ciritçilerimizle birlikte kentimizin girişinde karşıladık. Uşak yörük memleketi, efeler diyarı, yarenler diyarı. Şehrimiz Kurtuluş Savaşında büyük kahramanlıklar göstermiştir. Özellikle Yunan orduları Başkomutanı General Trikopisin şuan temsilen burada bulunan Halit Bey komutasındaki süvari birlikleri tarafından teslim alınmış olması bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. At ise bizim öz kültürümüz. Ben tüm hemşehrilerimize tekrardan düşman işgalinden kurtuluşumuzun 95.yıl dönümü kutlu olsun diyorum. Rabbim inşaAllah al bayrağımızı kıyamete kadar bu vatanın semalarından eksik etmesin. El ele, gönül gönüle daha güzel günlerde birlikte olacağız.” dedi.

Daha sonra çiçek takdimi yapılan atlı birlik ekibi Başkan Cahan öncülüğünde, at üstünde kent merkezine girdi ve ardından süvariler binlerce Uşaklının katılımıyla düzenlenen korteje ile konsere katıldı.

0.0
Son Düzenlemeler: -/-
İlgili İçerikler: Yılmaz Gergin 03/02/2020 tarih 60 ve 61 Sayılı B.M.K İmar Planı Değişikliği UŞAK'IN İLK VE EN BÜYÜK MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİ FAALİYETE GEÇTİ 03/02/2020 tarih 56 ve 57 Sayılı B.M.K İmar Planı Değişikliği 03/02/2020 tarih 58 ve 59 Sayılı B.M.K İmar Planı Değişikliği Çevreköyden Ahmet Yıldırım Sadık Yılmaz Belediyeden emekli Hüseyin Yıldız Güldane Perihan Yıldırım Karaağaç Köyünden Ramazan Yıldız
uşak uşak belediyesi nurullah cahan Uşak'ın kurtuluşu süvari birlikleri