Engelliler Koordinasyon Merkezi Hizmetlerimiz

Engelliler Koordinasyon Merkezi

İlgili Birim:
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

İletişim:
Telefon : (276) 221 40 00 - 112
Faks : (276) 227 92 11
E-Posta :ekm@usak.bel.tr
Adres : Belediye Ana Hizmet Binası

Engelliler Koordinasyon Merkeziyle engellilerin sosyal yaşama katılabilmeleri ve en iyi hizmeti alabilmeleri amaçlanmaktadır. Bölgemiz genelinde bulunan engelli vatandaşlarımız her türlü sorunlarının çözümü için Engelliler Koordinasyon Merkezine müracaat etmektedirler. Müracaat eden engellilere yasal hakları konusunda bilgi verilmekte ve yönlendirme hizmeti sağlanmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları ile koordineli çalışılmakta olup bölgemizdeki engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik tekerlekli sandalye, baston, hasta altı bezi, ama bastonu gibi yardımlar yapılmaktadır.

Engelliler Koordinasyon Merkezinin öncelikli görevlerden biri de bölgemizin alt yapısının engellilere uygun değiştirilmesini sağlamaktır. Yeni ve tadilat yapılan yerlerde kaldırım yükseklikleri standartlara uygun ve yapılan rampalar da %6 eğimde yapılmaktadır. Ayrıca engelli kişilerin ikametgahlarının giriş çıkışları engellilere göre düzenlenmektedir.

Amaçlarımız
Engellilerin;
Yaşam koşullarını iyileştirmek,
Bağımsızlaşmalarına destek olmak,
Toplumsal gelişmelerden pay almalarını sağlamak,
Toplumsal üretime katkıda bulunmalarını sağlamak,
Bakım ve korunmaya ihtiyacı olan engellilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmektir.

Hizmetlerimiz
Bilgilendirme, yönlendirme, danışmanlık
Medikal yardımlar
İstihdam
Sosyal ve kültürel etkinlikler
Ar-Ge çalışmaları
Yasal haklar danışmanlığı

Bilgilendirme - Yönlendirme - Danışmanlık Hizmetleri
Engelliler Koordinasyon Merkezimizde, engellilere yönelik verilen bilgilendirme, danışmanlık ve yönlendirme hizmetlerinin öncelikli hedefi, kendilerine sunulan eğitim programlarıyla engellileri, muhtaç değil; kendi ayakları üzerinde duran donanımlı, üretken ve toplumla sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler haline getirmektir. Bu amaçla eğitim programları düzenlenmekte, bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Engelliler Merkezimiz verdiği bilgilendirme, yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerinden tüm engelliler, engelli yakınları, kurumlar ve tüm vatandaşlar telefonla veya engelliler masamıza gelerek faydalanabilmektedir.

İletişim :
İBRAHİM ERTUĞRUL
0 276 221 40 00 - 112
0 541 646 41 53

ibrahim.ertugrul@usak.bel.t