Haberler

ZÜMRA KADINLARI ARTIK YÖRESEL ÜRÜNLER ÇARŞISI'NDA DA OLACAK

290
8-03-2024

-Yöresel Ürünler Artık Kent Merkezindeki Yeni Dükkânlarda Satılacak

Uşak Belediyesi geçtiğimiz yıl kapsamlı bir tadilattan geçirdiği ve bir kısmını yeniden inşa ederek Yöresel Ürünler Çarşısı adıyla hizmete açtığı eski hizmet binasında bugün renkli bir etkinlik gerçekleştirdi.

Kentin dört bir yanında gerçekleştirdiği hizmetlerle kadınlar ve gençler başta olmak üzere tüm halkın desteğini kazanan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın; bu defa da üreten ve el emekleriyle hane ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen kadınlar için kurduğu Zümra Kadın Kooperatifi’ne 3 adet satış noktası tahsis etti. Tahsis edilen dükkânlar bugün düzenlenen geniş katılımlı programla resmi olarak açıldı.

Eskimiş Görünüm Gitti, Modern Bir Yapı Geldi

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın talimatıyla kentin görsel dokusuna yakışmayan eski belediye binası geçtiğimiz yıl yıkılmış, arka bölümde bulunan eski kasap hali tadilattan geçirilmişti. Ön kısma inşa edilen ve modern yapısıyla göz dolduran bina ile birleşen yapı, Yöresel Ürünler Çarşısı adıyla hizmete açılmıştı. Bugün gerçekleşen programla çarşı içerisinde bulunan 3 dükkânı Zümra kadınlarına tahsis eden Başkan Çakın, “2 yıl önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Zümra kadınlarımıza El Emeği Pazarını armağan etmiştik. Bugün yine 8 Mart ve biz bu defa üreten kadınlarımız için kentin kalbindeki bu yepyeni modern çarşıdan 3 dükkânı kendilerine tahsis ettik. Üreten ve çalışan kadını her zaman destekleyeceğiz.” dedi.

Başkan Çakın; “Üreten Kadınlarımızı Daima Destekleyeceğiz”

Programda kadınlara hitap eden Çakın, kadınların fıtrat olarak güçlü bir yaradılışa sahip olduğunu ve üstesinden gelemeyecekleri bir şey olmadığını söyledi. Çakın, “Biz bir gün değil her gün kıymetli kadınlarımıza değer veriyor ve üreten kadınımızın ihtiyaçlarına yönelik hizmetler hazırlıyoruz, ancak sembolik olarak farkındalık yaratmak için bu güne özel bir kutlama yapıyoruz. Bu kapsamda kentimize kazandırdığımız bu önemli merkezde kadınlarımızla bir araya gelmek istedik. Ahilik Haftası’nda Ticaret Bakan Yardımcımızın katılımlarıyla hizmete açtığımız bu yapı inşallah bundan sonra kentimizin alışveriş dendiğinde akla ilk gelen noktası olacak; “yöresel ürünler nereden alınır” sorusunun da cevabı olacak. Uşaklı hemşerilerimizin şehir dışına giderken yanlarında götürmek istedikleri, Uşak’ımıza has ürünler olduğunda da ilk adres yine bu merkez olacak. Ben şahsen girişimci kadınların hikayelerinde adeta bir baş aktör haline gelen Uşak Belediyesi ve Zümra Kadın Kooperatifi adına çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Umut ediyorum ki kentimizde yaşayan tüm emekçi kadınlarımızın da yollarını aydınlatır, desteklerimizle onlara ilham veririz.“ dedi.

Kadınların İş Dünyasındaki Başarısı Yok Sayılamaz

Üreten kadınların esnaf odalarına kayıt olmaları ve çeşitli eğitim programlarıyla daha başarılı hale gelmelerini sağlayacaklarını ifade eden Başkan Çakın, kadınlarımızın arasından büyük şirket yöneticileri çıkacağına gönülden inandığını kaydetti. Mikrokredi gibi finansal yardımlarla da kadınlara destek olduklarının altını çizen Çakın, UKAMER sayesinde kadınların sadece maddi açıdan değil sosyal ve kültürel açıdan gelişmesini sağladıklarını, onların Uşak’ta yaşamaktan keyif almaları için her türlü etkinliği düzenlediklerini vurguladı. Uşak Belediyesi yönetiminde bulunan kadın başkan yardımcıları ve kadın çalışma arkadaşlarıyla da sürekli istişare halinde olduklarını ifade eden Başkan Çakın, kadınların iş dünyasındaki yerinin kendilerine has başarılı yaklaşımları ve derinlemesine bakış açıları sayesinde azımsanamayacak derecede önemli olduğuna dikkat çekti.

Başkan Çakın’ın Hizmetleri Beğeni Topluyor

AK Parti İl Başkanı Himmet Yaşar programda kadınlara seslenerek onların kadınlar gününü kutladı. Uşak Belediyesi’nin gerçek belediyecilik anlayışıyla 5 yıldır üstün hizmetler yürüttüğünü anlatan Yaşar, bundan sonra da vatandaşların destekleriyle bu hizmetlerini sürdürmeye, vaat projelerini gerçek hizmetlere dönüştürmeye devam edeceklerini söyledi.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise şu ana kadar kadınlara yönelik hizmetleriyle öne çıkan tek başkanın Mehmet Çakın olduğunu belirterek; Uşak Belediyesi’nin kadınlara sağladığı sosyal imkânlardan, eğitici etkinliklerden ve üretim desteklerinden faydalanmasının önemine vurgu yaptı.

Zümra Kadın Kooperatifi koordinatörü Safiye Şarbay ilk olarak 3 yıl önce “8 Mart’ta 8 dükkân” sloganıyla yola çıktıklarını, yine bir 8 Mart’ta da böyle güzel bir etkinlikte yer almanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. 2023 yılında kooperatif olduklarını ve şimdi de Yöresel Ürünler Çarşısı’na taşındıklarını anlatan Şarbay, bundan sonra burada bulunan 3 dükkânda el emekleri olan ürünlerin satışlarına devam edeceklerini ifade etti. Başkan Çakın’a desteklerinden dolayı minnettar olduklarını söyleyen Şarbay, kadınların sesini duyuran ve onların önünü açan bu kooperatifin daha uzun yıllar kadınlar için hizmet vereceğini ümit ettiklerini kaydetti.

Zümra Kadınları Desteklerle Daha Güçlü

Zümra Kadın Kooperatifi üyelerinden Melike Sevindik ise yaptığı değerlendirmede kadınlara yönelik bu çalışmayla kadının sesinin duyulmasının çok önemli olduğunu belirterek; kadınlara yönelik bu tip önemli projelerin daima ön planda olması gerektiğinin altını çizdi. Sevindik Başkan Çakın’a kadınlara verdikleri tüm desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından kadınlarla birlikte pasta keserek Zümra Kadın Topluluğu’nun yıl dönümünü kutlayan Başkan Çakın; Zümra kadınlarına tahsis ettikleri ve satış yapmak için hazır bulunan dükkânları gezdi. Çakın kadınlara yeni iş yerlerinde bol kazançlar ve hayırlı işler diledi.  

0.0
Son Düzenlemeler: 08 Mart, 2024
İlgili İçerikler: UŞAK'IN YENİ GÖZDESİ OLACAK TESİS GÖRKEMLİ KALABALIKLA AÇILDI UŞAK MİLLET BAHÇESİ 2. ETABI ŞEHRİN KALBİNDE İMZA OLACAK YEŞİL KARAAĞAÇ GÖLETİ SOSYAL TESİSLERİ DOĞASEVERLERİN BULUŞMA NOKTASI OLACAK KADINLARIN HAYATINA DOKUNAN ANLAMLI PROJE BAŞKAN ÇAKIN'DAN ZÜMRA'YA MÜJDE BİRBİRİNDEN GÜZEL ÜRÜNLER ZÜMRA KADIN EL EMEĞİ PAZARINDA KADINLARIN İKİNCİ EVİ; UKAMER HİZMET BİNASI UŞAK BELEDİYESİ ARTIK E-DEVLETTE UŞAK'IN KADINLARI TİYATRONUN ÜNLÜ İSMİ ÜMMİYE KOÇAK İLE BİR ARAYA GELDİ BİR PROJE BİRÇOK KAZANIM; BU PROJE İLE YARINLAR DAHA SAĞLIKLI OLACAK
uşak Uşakbelediyesi mehmetçakın zümrakadınkooperatifi zümrakadınelemeğipazarı uşakyöreselürünlerçarşısı