Haberler

​Uşak'ın Kurtuluşu'nda Kortej Düzenlendi

3189
1-09-2015

Uşak’ın Kurtuluşu’nda Kortej Düzenlendi

1 Eylül Uşak’ın Kurtuluşu’nun 93. yıl dönümü kentte buruk kutlanırken, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Ülkemizi karıştırmak ve kaosa sürüklemek isteyenler bizi bölemeyecekler. Bundan 93 yıl önce nasıl beraber savaştıysak bugün de bu birliktelik ile oynanmak istenen oyunları millet olarak bozarız” dedi.

1 Eylül Uşak’ın kurtuluşunun 93. Yıldönümü kentte buruk kutlandı. Günün önemi nedeniyle Belediye Hizmet Binası önünden Atatürk Anıtı’na kadar kortej düzenlendi. Sabah erken saatlerde başlayan korteje Vali Vekili İsmail Gürsoy’un yanı sıra AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, MHP Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Kortej bayraklar ve mehteran eşliğinde İsmetpaşa Caddesi boyunca ilerlerken, vatandaşlar tarafından uzun süre alkış aldı. Atatürk Anıtı önünde Mehteran Bölüğü’nün verdiği mini konserin ardından ise tören sona erdi.

Şehitlerimizin acısını unutmadık

“Kentimizin kurtuluşunun coşkusunun yanında son zamanlarda verdiğimiz şehitlerin burukluğunu yüreklerimizde yaşıyoruz” diye konuşan Başkan Nurullah Cahan, bu nedenle etkinlikleri şenlik havasında tertip etmediklerini kaydetti.  Günün anlam ve önemine yakışır bir şekilde program düzenlediklerini vurgulayan Cahan, “İlimiz 93 yıl önce düşmana karşı birlik ve beraberlik içinde zafer kazanmış ve ebediyen olmak üzere düşmanı sınırlarımızdan dışarı atmıştır. İşte tarihimizde çok önemli bir noktada olan özel günü bizler dolu dolu kutlamak isterdik. Fakat aldığımız şehit haberlerinin ardından kutlama programımızı sadeleştirerek anlamlı bir hale getirdik. Ecdadımızın en güzel izlerini bugüne dek sürdüren Mehteran Takımı ile hazırladığımız kortej vatandaşlarımızdan da büyük beğeni aldı” diye konuştu

Uşak’ın kurtuluş tarihinde şehitleri unutmadıklarını da anlatan Cahan, bu nedenle şehitler adına Kuran ziyafeti düzenlediklerinin altını çizdi.

Asla bölemeyecekler

Cahan ülkede yaşatmak istenilen kaos ortamına ülkenin evlatlarının izin vermeyeceğine de dikkat çekerken, “Ülkemiz asırlarca birçok ırka ve dine ev sahipliği yapmış, buna rağmen huzur ve güven içinde varlığını devam ettirmiştir. Bu birlik ve beraberlik 93 yıl önce vatanın kurtuluşunda da en güzel şekilde sirayet etmiş ülkede yaşayan herkes din, dil ve ırk demeden omuz omuza savaşmıştır. Bugün de bu durum asla değişmeyecektir. Bu vesileyle ülkenin varlığı için hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” ifadesiyle sözlerini sonlandırdı.

Programlar daha sonra Atatürk Müzesi’nde gerçekleştirilen ve Uşak’ın kurtuluşunu konu alan konferans ve  Ulu Cami önünde şehitler için pilav dağıtımı ile devam etti.  

0.0
Son Düzenlemeler: 02 Eyll, 2015
İlgili İçerikler: UŞAK'TA MUHTARLARA ÖZEL SEMİNER DÜZENLENDİ UŞAK'TA DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KORTEJİ MEGA PROJE KENT PARK'TA AĞAÇ DİKİM TÖRENİ DÜZENLENDİ Uşak'ta engellilerle birlikte kortej yürüyüşü düzenlendi Uşak'ta Kudüs Gecesi Düzenlendi ​Uşak'ın Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı ​Yürüyüş Yolları Yeniden Düzenlendi ​Uşak'ın "Saray Halıları" Artık Evleri Süsleyecek Şehitler için Kur'an Gecesi Düzenlendi BULGAZ DAĞI YÖRÜK ŞENLİĞİ' NİN 10.SU DÜZENLENDİ
uşak uşak belediyesi nurullah cahan belediye başkanı yürüyüş 1 eylül kortej mehteran