İslamoğlu Kültür Evi Kültür Sanat

İslamoğlu Kültür Evi


Belediyemiz tarafından kamulaştırılan Ünalan Mahallesi Uzun Yokuş Sokak’ta bulunan İslamoğlu tarihi binası restore edilerek hizmete açıldı. Mülkiyeti Belediyemize ait tescilli binanın restorasyonu Fen İşleri Müdürlüğü Yapı İşleri Birimi kontrolünde gerçekleştirildi.

Bodrum ve 1.kat olmak üzere iki katlı olan tarihi binanın yaklaşık 165 m² bahçesi bulunuyor. Binanın bodrum katı 100 m² oturum alanına sahip.

Restorasyon kapsamında orijinal olan malzemeler korunmak şartıyla bodrum katta 1 adet mutfak, 1 adet WC, 3 adet oda ve giriş holü yenilendi. Kapalı olan pencereler açılıp ahşap olarak yeniden yapılırken, zemin katında ise yine aynı şekilde 1 adet mutfak, WC ve 3 adet oda yenilenerek tarihi doku bozulmadı.

Restore işlemleri arasında binanın dış cephesindeki pencereler aslına uygun olarak yeniden yapılırken, taş söveler onarıldı, taş çatı saçağındaki eriyen ve dökülen bölümler ise onarıldı. Ekipler ayrıca binanın bahçe kısmında kapsamlı bir yenileme çalışması gerçekleştirdi.

Kamulaştırılarak mülkiyeti 2010 yılında Belediyemize geçen tescilli taş binanın restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için gerekli projeler hazırlanmış ve Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onay alınmıştı.

Fen İşleri Müdürlüğü Üst Yapı Birimi kontrolünde restore işlemleri tamamlanan İslamoğlu Kültür Evi’nde, yaren kültürü ve İslamoğlu kültürü bütün doneleriyle yeniden hayat bulmaya başladı.

İçinde düzenlenen gecelerde İslamoğlu oyununun öğretileceği tarihi binada, sıra geceleri düzenlenerek yaren kültürü yaşatılıyor.